See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontroll och tillsyn, brandskyddsmaterial, brandtätning samt utrymningsplaner
Beskrivning: Denna upphandling är uppdelad i 10 delar, där anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på en, flera eller alla delar. Delarna innefattar bl.a. leverans av brandskyddsmaterial samt utförande kontroller och tillsyn över brandskyddsmaterial, upprättande av utrymningsplaner samt utförande av brandtätning. Upphandlingen är samordnad mellan Skellefteå kommun, Norsjö kommun med bolag, Malå kommun med bolag samt Skellefteå Buss AB. Avtalsanvändarna förbinder sig inte att utta en viss volym under avtalstiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Prisgrupp 1 Skellefteå kommun - Brandskyddsmaterial samt tillsyn och kontroll
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90914:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 45343000 Installation av brandskydd, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Prisgrupp 2 Skellefteå kommun - Upprättande av utrymningsplaner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90914:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Prisgrupp 3 Skellefteå kommun - Brandtätning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90914:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Prisgrupp 4 Skellefteå Buss AB
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90914:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Prisgrupp 5 Norsjö kommun med bolag - Brandskyddsmaterial samt tillsyn och kontroll
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90914:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Prisgrupp 6 Norsjö kommun med bolag - Upprättande av utrymningsplaner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90914:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Prisgrupp 7 Norsjö kommun med bolag - Brandtätning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90914:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Prisgrupp 8 Malå kommun med bolag - Brandskyddsmaterial samt tillsyn och kontroll
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90914:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Prisgrupp 9 Malå kommun med bolag - Upprättande av utrymningsplaner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90914:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Prisgrupp 10 Malå kommun med bolag - Brandtätning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90914:Lot:10