Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillgänglighetsanpassning och renovering av Rimnersvallen, Uddevalla kommun, med Partnering som arbetsform
Referensnummer: SBN 2021/223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning framgår av förfrågningsunderlag.
Uppdraget för Rimnersvallen är att i princip hela nuvarande arena kommer rivas och byggas upp på nytt. Området har en stor sättningsproblematik och kräver därför stora geotekniska åtgärder för att uppnå kraven på jämnhetstoleranser för både friidrott och fotboll.
Den nya arenan ska uppnå kraven för senior SM standard i friidrott samt superettan i fotboll. I Entreprenadkontraktet och till viss del under AFD.1 återfinns en beskrivning av projektet och dess omfattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen