190620-2017 - ResultatSverige-Solna: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal VS inklusive kyla samt styr och regler 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Solna.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtalet avser mindre entreprenader avseende VS arbeten inklusive kyla samt styr och regler. Ramavtalet omfattar inte drift, underhåll och service. Uppskattad årsvolym under avtalsperioden är ca 10 000 000 SEK. Ingen volym kan garanteras. Rangordnat ramavtal som tecknas med 3 anbudsgivare. Se vidare AF-del, AFB.22.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.