190633-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Bonden 7, Nyproduktion bostäder, Huge Bostäder
Referensnummer: HB/2021:130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar: Nyproduktion av bostäder (125 lgh), parkeringsdäck i två plan (98 plater), carport (22 platser) samt en ny genomfartsgata inom Kv.Bonden 7, Trångsundsvägen 2 - 6.
Arbetet utförs i två etapper. Provisoriska P-platser (36st.) kommer att finnas på etapp två under tiden för byggnation av etapp ett.
Vid påbörjandet av etapp två ska provisoriska p-platser rivas.
Nödvändiga provisorier för att säkerställa detta ska ingå i entreprenaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211341 Byggnation av lägenheter, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen