190664-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fasadarbeten – Kv. Persikan 6: DE 18 Fasadarbeten inklusive mur och puts
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKv. Persikan 6: DE 18 Fasadarbeten inklusive mur och puts
BeskrivningStockholmshem uppför inom kvarteret Persikan 6 (tidigare 5) på Södermalm i Stockholm flerbostadshus med 151 lägenheter och förskola, livsmedelsaffär, mindre lokaler samt garage. Total BTA är ca 24 000 m2 fördelat på ca 11 200 m2 BOA respektive ca 5400 m2 LOA. Denna entreprenad omfattar fasadarbeten inklusive mur och puts.
Intern identifierare2023-1614
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45443000 Fasadarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 44212310 Byggnadsställning, 45262100 Arbete på byggnadsställning, 45262110 Nedmontering av byggnadsställning, 45262120 Uppförande av byggnadsställning, 45262320 Putsning och avjämning, 45262510 Stenarbeten, 45262522 Murning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKv. Persikan 6: DE 18 Fasadarbeten inklusive mur och puts