190673-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Maskiner för biljettkontroll
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ticket Validation Equipment 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västsverige.
Nuts-kod SE23 Västsverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
This procurement relates to the delivery of equipment and support for the validation of mobile tickets, referred to as the Ticket Validation Equipment (TVE). The TVEs will be installed on board buses. Västtrafik, will perform the purchasing procedure for the TVE in cooperation with following authorities: Hallandstrafiken AB, Jönköpings Länstrafik, Kalmar länstrafik, Länstrafiken Kronoberg. Each of the above has given Västtrafik the full mandate to perform and finalise the purchasing procedure.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30123100 Maskiner för biljettkontroll
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.