190769-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storformatsmedia
Referensnummer: FM2023-5374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
FM Grafisk produktion förser Försvarsmakten med trycktjänster. Huvudproduktion består bland annat storformatsutskrifter, skyltar, dekaler, namnskyltar samt rollupp m.m. Maskinparken består av olika typer av digitala printrar och efterbehandlingsmaskiner. I maskinerna används papper/media som är avsedda för digitala storformatsprintrar. Grafisk produktion är lokaliserad i Stockholmsområdet.
Upphandlingen är indelad i fem anbudsområden:
Område 1 - Media för Eco solvent bläck printer
Område 2 - Media för Pigmenterat bläck printer
Område 3 - Media för UV-Bläck printer
Område 4 - Displaylösningar
Område 5 - Övrigt
Syftet med denna upphandling är att upphandla ett ramavtal med ett flertal leverantörer, med syfte att få ett välteckande sortiment inom flera områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22900000 Diverse trycksaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För omfattning se: Bilaga 2 - Produktspecifikation.
Värdet för området uppskattas till: 4 000 000 SEK.
Del nr: 2
Värdet för området uppskattas till: 5 000 000 SEK.
Del nr: 3
Värdet för området uppskattas till: 3 000 000 SEK.
Del nr: 4
Värdet för området uppskattas till: 2 000 000 SEK.
Del nr: 5