See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kläder och skor till ungdomar och klienter inom SiS
Beskrivning: Statens institutionsstyrelse (SiS) är en statlig förvaltningsmyndighet med uppdrag att utföra individuell vård av ungdomar och vuxna missbrukare. Myndigheten har tjugoen (21) särskilda ungdomshem med drygt 700 platser och elva (11) LVM-hem med knappt 400 platser för vård av vuxna missbrukare. SiS-hemmen är placerade över hela landet. Vården sker oftast utan den enskildes samtycke med stöd av lagen (1990:52) med särskilda bestämmelser om vård av unga (LVU) och lagen (1988:870) om vård av missbrukare i vissa fall (LVM). Vid de särskilda ungdomshemmen vårdas även ungdomar som av allmän domstol dömts till sluten ungdomsvård. Vården sker i dessa fall enligt lagen (1998:603) om verkställighet av sluten ungdomsvård (LSU). SiS genomför en upphandling av ett basutbud av kläder och skor till de ungdomar och klienter som vårdas hos SiS. Syftet med upphandlingen är inte att införa någon enhetlig klädsel för ungdomar och klienter. Syftet är inte heller att upphandla kläder som ska vara kundspecifika för SiS genom att exempelvis bära någon särskild logotyp kopplat till SiS. Kläderna kommer främst att användas av ungdomar och klienter under akuta och tillfälliga perioder men trots detta finns ett behov av variation i plaggens utförande. SiS avser därför att köpa in ett sortiment som erbjuder variation i både färg och modell samt storlekar. Eftersom kläderna bland annat kommer att bäras av unga är det särskilt viktigt att Anbudsgivaren kan erbjuda bekväma och slitstarka kläder med så liten negativ miljö- och klimatpåverkan som möjligt, med leverantörskedjor som speglar social hållbarhet. Upphandlingen är uppdelad i två (2) separata anbudsområden, vilket innebär att anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller fler anbudsområden. Upphandlingen är indelad i: Anbudsområde 1: Baskläder Anbudsområde 2: Aktivitetskläder och skor
Föregående meddelande: 4087-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Baskläder
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88850:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Aktivitetskläder och skor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88850:Lot:2