190962-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Programrelaterade tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: SL 22.075
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för Eskilstuna kommun att köpa in programvarulicenser och konsulttjänster direkt kopplade till licensen.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av strategisk licenspartner till Eskilstuna kommun, där licenspartnern levererar programvarulicenser, Programvara som tjänst (Software as a Service) samt tillhörande tjänster inom ramavtalsområdet till Kommunen och till dess IT-miljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48517000 IT-programvara, 72266000 Programkonsulttjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.