190992-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Strömstad: Träbränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pellets 2021
Referensnummer: TN 2021-0265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09111400 Träbränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser successiva avrop av träpellets för Strömstads, Munkedals och Sotenäs kommuner.
Syfte
Upphandlingen avser leverans av träpellets för successiva avrop i kvalité svensk standard SS-EN ISO 17225-2:2014 eller likvärdigt, pellets diameter 8 mm, till värmeanläggningar i bulk till respektive kommun i norra Bohuslän.
Upphandlande Myndighet
Upphandlande myndighet är:
Strömstads kommun org.nr. 212000-1405
Avropsberättigade myndigheter är:
Munkedals kommun Org.nr. 212000-1330
Sotenäs kommun Org.nr. 212000-1322
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09110000 Fasta bränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen