191026-2022 - PlaneringSverige-Landskrona: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Request for information (RFI) Grundläggande hållbarhetskrav i Entreprenadupphandlingar
Referensnummer: 22/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Landskrona stad kommer att ta fram grundläggande hållbarhetskrav som utgör minimikrav främst för entreprenadtjänster, såsom drift och underhåll av infrastruktur samt mark- och anläggningsarbeten. Dessa hållbarhetskrav ska ställas vid behov, det vill säga att samtliga hållbar-hetskrav inte kommer att ställas i varje upphandlingar av entreprenads-tjänster.
Landskrona stad är därför intresserade av att erhålla svar ifrån er på våra frågor. Vänligen se bilagt dokument
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det är en RFI
Landskrona stad har dessutom olika upphandlingar av entreprenadtjänster inplanerade där sådana hållbarhetskrav kommer att ställas, t. ex: entreprenadmaskintjänster, vinterväghållning, maskinsopning som tjänst, rivningsentreprenader m m.
Huvudsyfte med RFI är därför att säkerställa att:
• Potentiella anbudsgivare har möjlighet att i ett tidigt skede uppfylla önskade miljökrav.
• Miljökraven är tydliga, relevanta och kostnadseffektiva krav och kommer att leda till förb