Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och utvecklingsavtal Platina
Referensnummer: RS 2018/1928
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen har för avsikt att bibehålla samma leverantör för support och utvecklingsavtal för platina med Agio då de har kunskap kring uppbyggnad av systemet samt att Regionen har för avsikt att avveckla systemet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Support för att lösa eventuella fel i systemet