191063-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal för Nätverksprodukter och Produktnära tjänster
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV avser med denna upphandling att ersätta befintligt ramavtal avseende Nätverksprodukter och Produktnära tjänster. FMV har för avsikt att teckna ramavtal med en leverantör.
Upphandlingen syftar till att etablera ramavtal för att försörja FMV inom följande områden:
 - Nätverksprodukter (hårdvara och integrerad mjukvara)
 - Produktnära tjänster
 - Underhåll och support av existerande och tillkommande Nätverksprodukter
 - Utbildning
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 48820000 Servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Optioner kommer att anges i förfrågningsunderlag.