191067-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kumla: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering, förskola i kumla kommun.
Referensnummer: SBN 2022/168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuellt projekt kommer upphandlas som en strategisk partnering. Kumla Kommun ser ett behov av en ny förskola med option på ytterligare en förskola för att kunna tillgodose skolans behov av lokaler.
Ritningar m.m. som tas fram i fas 1 ska vara modell för kommande byggnationer. Dvs den ska utgöra kumlas Koncept för kommande skolor och förskolor. Detta ställer stora krav på flexibilitet och utbyggnads möjligheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Kumla kommun är en kommun I tillväxt. Antalet invånare uppgår till drygt 22 000 i dagsläget och ärcentralt beläget i Närke. En del av visionen är att bli 25 000 invånare år 2025. Kommunen har ca 2200 personeranställda.I Kumla kommun finns sex förvaltningar som tillsammans ansvarar för den mesta av samhällsservicentill kommunens invånare. Varje förvaltning styrs av en nämnd som utses av kommunfullmäktige.Tjänstepersonerna i förvaltningarna ser i sin tur till att förverkliga nämndens politiska beslut.För att på bästa sätt tillgodose både förvaltningarna och skattebetalarna, köper Kumla kommun varoroch tjänster korrekt och ekonomiskt för att på så sätt få ut bästa möjliga nytta för de medel som stårtill förfogande.Kumla kommuns omslutning uppgick till ca 1,7 miljarder kronor år 2021 och kommunen köper varor ochtjänster för drygt 500 miljoner årligen.
Upphandlingsobjekt
Aktuellt projekt kommer upphandlas som en strategisk partnering. Partneringprocessen ska vara effektiv och konstruktiv i en öppen dialog som ska leda till att projektmålen uppnås för båda parter.
Kumla Kommun ser ett behov av en förskola med 8st avdelningar och option på ytterligare en förskola.
Se AFA. allmän orientering
Avtalstid
Vi avser att starta projekteringen så snart som möjligt efter tilldelning och startmöte.
Upplysningar under anbudstiden
Handläggare för denna upphandling är: Upphandlare Herman Arnemo
Kumla kommun
692 80 Kumla
019-588711