Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastväxlarfordon – Räddningstjänsten.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Bjuvs kommun behöver ersätta ett befintligt lastväxlarfordon med ett nytt. Bjuvs kommun går därför ut med denna anbudsförfrågan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114100 Utryckningsfordon, 34114110 Räddningsfordon, 34134100 Lastbilar med flak, 34144213 Brandbilar, 42415320 Utrustning till utryckningsfordon, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning, 50114000 Reparation och underhåll av lastbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förfrågan avser ett komplett pris på ett lastväxlarfordon inklusive lastväxlare och utrustning enligt specifikation samt serviceavtal. Befintliga övriga tillbehör bedöms kunna återanvändas.
Priset för lastväxlarfordon skall vara inklusive offererad utrustning och kringkostnader och täcka samtliga förutsägbara kostnader.