19111-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Finansiell revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiella revisionstjänster avseende externfinansierade projekt (EU-revision)
Referensnummer: C 2020-0154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212100 Finansiell revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Chalmers inbjuder till anbudsgivning gällande ramavtal för finansiella revisionstjänster avseende externfinansierade projekt (EU-revision).
Uppdraget gäller granskning av externfinansierade projekt på områdena forskning och nyttiggörande och utfärdande av revisionsintyg eller intyg om utförd granskning (så kallade ”Agreed upon procedures”; benämns fortsatt ”revisionsintyg”). Uppdragets huvuddel består av EU-finansierade forskningsprojekt men även andra finansiärer (exempelvis SIDA) förekommer; dock i mindre omfattning,
Chalmers är mottagare av bidragsmedel från olika finansiärer, varav EU är en av de största. Finansiären, t.ex. EU-kommissionen, kräver för mer omfattande projekt intyg från en oberoende revisor som granskat rapporteringen av förbrukade bidrag, och att gällande riktlinjer och avtal efterlevs. Uppdraget gäller att utfärda revisionsintyg på det sätt finansiären kräver.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen