191223-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation skola Fagerslätt F – 6
Referensnummer: 19/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av skola F-6 på Stenholm i Huskvarna.
Skolan innehåller tillagningskök samt en fullstor idrottshall med läktare.
Stomme av prefabricerade betongelement.
Total bruttoarea ca 6 500 m2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212225 Byggnation av sporthall, 45212420 Bygg- och anläggningsarbeten: restauranger o d, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45421151 Montering av kompletta kök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen