191223-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kinna: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- till- och nybyggnation förskolor/skolor i Marks kommun - samverkansentreprenad
Referensnummer: 22/163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Marks kommun söker en eller två entreprenörer för om-, till- och nybyggnation av skolor/förskolor med entreprenadform enligt ABT 06 och samarbetsformen partnering.
Upphandlingen omfattar två projekt som vardera utgör ett delområde:
• Ubbhultskolan - Nybyggnation av skola och förskola i Ubbhult
• Björketorpskolan - Om-, till- och nybyggnation av skola och förskola i Björketorp.
Anbud kan lämnas för antingen ett eller för båda delområdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen