191227-2024 - Resultat
Sverige – Systemtjänster och tekniska konsulttjänster – Ramavtal Tekniska konsulter El Nät
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Tekniska konsulter El Nät
BeskrivningBeställaren avser att handla upp tekniska konsulttjänster avseende projektering, beredning och konstruktion av nätstationer, i ett 0,4-20kV distributionsnät (lokalnät), samt underhåll. Konsulttjänsterna är uppdelade på följande kategorier: 1. Projektör 2. Beredare 3. Konstruktör nätstationer 4. Underhåll 5. Mark och anläggning 6. Konstruktion 7. Magnetfältsutredning 8. Ventilation 9. Projektledare 10. Byggledare 11. TA planer samt Trafikföringsplaner
Föregående meddelande287848-2023
Intern identifierare22-0093
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelRamavtal - Tekniska konsulttjänster - Elkonstrukt.
Mängd4 500 000 arbetade timmar