191235-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jämtland: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Suturer & Stapler
Referensnummer: RS/2086/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattningen av denna upphandling är att tillgodose Region Jämtland Härjedalens behov av Suturer och Stapler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Multifil resorberbar - Pos 1-17
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Multifil resorberbar ligatur - Pos 18-21
Del nr: 2
Monofil resorberbar 1 - Pos 22-28
Del nr: 3
Monofil resorberbar 2 - Pos 29-36
Del nr: 4
Monofil resorberbar 3 - Pos 37-38
Del nr: 5
Monofil resorberbar ligatur - Pos 39-40
Del nr: 6
Monofil ej resorberbar - Pos 41-61
Del nr: 7
Hudsutur ej resorberbar - Pos 62-76
Del nr: 8
Pos 77 - Polysorb 0 GS22
Del nr: 9
Pos 78 - Silk Sutur 5/0 C3
Del nr: 10
Pos 79 - Staplerborttagare för hudstaplers
Del nr: 11
Pos 80 - Hudstapler
Del nr: 12
Pos 81 - Benvax
Del nr: 13
Pos 82 - Medicinskt vävnadslim
Del nr: 14
Stapler 60 mm - Pos 83-84
Del nr: 15
Stapler 80 mm - Pos 85-87
Del nr: 16
Stapler vinklad 30mm - Pos 88-89
Del nr: 17
Stapler vinklad 45mm - Pos 90-91
Del nr: 18
Endoskopiskt Stapler - Pos 92-103
Del nr: 19
Endoskopiskt app stapler - Pos 104-105
Del nr: 20
Cirkulär stapler - Pos 106-108
Del nr: 21
Hemolok clips - Pos 109-111
Del nr: 22
Pos 112 - Kurverad skärande stapler
Del nr: 23
Pos 113 - Clips till lap.app
Del nr: 24
Pos 114 - Lapra Ty clips (Lapraskopisk sutur säkring)
Del nr: 25
Pos 115 - Laparoclip 2x12 mm
Del nr: 26
Pos 116 - Clips Aesculap
Del nr: 27