191286-2023 - ResultatSverige-Värnamo: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster kommunala bolag
Referensnummer: KS.2023.97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun har för avsikt att upphandla revisorer vars uppgift är att granska bolagen, Värnamo Energi, Finnvedsbostäder och VKIAB efter de lagar och förordningar som verksamheten kräver.
Värnamo Stadshus AB uppskattar värdet på denna upphandling till ca 125 000kr. Takvärde för avtalet är 175 000kr.
Värnamo Energi AB, Värnamo Elnät AB och Värnamo Energi Produktion AB uppskattar värdet på denna upphandling till ca 1,1 miljoner. Takvärde för avtalet är 1,4 miljoner.
Värnamo kommunala Industrifastigheter AB uppskattar värdet på denna upphandling till ca 225 000kr. Takvärde för avtalet är 275 000kr.
Finnvedsbostäder AB uppskattar värdet på denna upphandling till ca 900 000kr. Takvärde för avtalet är 1 miljon.
Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym.
Varje enskilt bolag har rätt till att säga upp sitt avtal om takvärdet är uppnått.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision, 79212200 Internrevision, 90714000 Miljörevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Revisionstjänster för de kommunala bolagen.
Värnamo Energi
Värnamo Elnät AB
Värnamo Produktion AB
Finnvedsbostäder
VKIAB