1913-2018 - ResultatSverige-Halmstad: Programvara för schemaläggning och produktivitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schemaverktyg
Referensnummer: KS 2017/00598
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen Schemaverktyg berör områdena schemaläggning och schemavisning samt omfattar grundskola, gymnasium, kulturskola och den kommunala vuxenutbildningen i Halmstad, samt särskola där den förekommer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48332000 Programvara för schemaläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen berör områdena schemaläggning och schemavisning samt omfattar grundskola, gymnasium, kulturskola och den kommunala vuxenutbildningen i Halmstad, samt särskola där den förekommer.
Föregående års volym var 36 grundskolor, 3 gymnasieskolor, Komvux samt Kulturskola och kan ses som en indikation på kommande volym. Avtalet skall dock ses som en kommunlicens och omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov. Avtalstiden är 3 år med möjlighet till förlängning i maximalt 2+2+2 år.