191335-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Markanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markentreprenadarbeten
Referensnummer: 17/104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för utförande av markentreprenadarbeten på fastigheter, allmän platsmark samt privat mark inom Jönköpings kommun. Arbetena utförs på mark som Beställaren äger, hyr eller har nyttjanderätt till.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232450 Anläggningsarbeten för dränering, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45232452 Dräneringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen