See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inkontinenshjälpmedel
Beskrivning: Produkter/hjälpmedel vid urin- och tarminkontinens samt urinretention. Upphandlingen är en samupphandling avseende Region Värmlands och Värmlands läns 16 kommuners behov av produkter/hjälpmedel för patienter inom såväl enskilt ordinärt boende som till patienter inom särskilt grupp boende. Regionens behov inom slutenvård regleras genom annat varuförsörjningsavtal.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33141200 Katetrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1.1 Allt-i-ett skydd inkl. fixering > 12 kg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141610 Uppsamlingspåse, 33141615 Urinpåsar, 33141621 Inkontinensset, 33771200 Pappersblöjor
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 1.2 Allt-i-ett byxa > 12 kg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 1.3 Allt-i-ett skydd inkl. fixering ungdom
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 1.4 Allt-i-ett byxa ungdom
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 2.1 Absorbtionbyxa trosa
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 2.2 Absorbtionsbyxa Kalsong
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 3.1.1 Praktisk absorption under 33 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 3.1.2 Praktisk absorption 34-67 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 3.1.3 Praktisk absorption 34-67 ml extra lång, minst 27 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 3.1.4 Praktisk absorption 68-99 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 3.1.5 Praktisk absorption 68-99 ml extra lång, minst 27 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: 3.1.6 Praktisk absorption 100-149 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: 3.1.7 Praktisk absorption 100-149 ml extra lång, minst 33 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: 3.1.8 Praktisk absorption 150-199 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: 3.1.9 Praktisk absorption 200-266 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: 3.1.10 Praktisk absorption 267-333 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: 3.1.11 Praktisk absorption 334-466 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: 3.2.1 Praktisk absorption under 333 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: 3.2.2 Praktisk absorption 334-446 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: 3.3.1 Praktisk absorption 334-466 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: 3.3.2 Praktisk absorption 467-599 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: 3.3.3 Praktisk absorption 600-767 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: 3.3.4 Praktisk absorption 767-966 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: 3.3.5 Praktisk absorption 967-1100 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: 3.4.1 Praktisk absorption under 500 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: 3.4.2 Praktisk absorption 500-1250 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: 3.5.1 <699 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: 3.5.2 700-980 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: 3.5.3 981-1250 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: 3.6 Absorberande byxskydd, unisex
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: 3.7 Inkontinensskydd byxa tunn/diskreet, unisex, upp till 333 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: 3.8.1 Absorberande skydd för avföringsinkontinens med koltillsats med/utan vingar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: 3.8.2 Absorberande skydd för urin/avföringsinkontinens
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: 4.1.1 Praktisk absorption 34-67 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:34
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: 4.1.2 Praktisk absorption 68-99 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:35
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: 4.1.3 Praktisk absorption 100-199 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:36
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: 4.1.4 Praktisk absorption 200-300 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:37
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: 4.2.1 Praktisk absorption 766-966 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:38
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: 5.1 Kalsong
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:39
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: 5.2 Trosa
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:40
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: 6.1.1 S-XXXL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:41
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: 6.1.2 XXXXL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:42
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: 6.2.1 S-XXXL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:43
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: 6.2.2 XXXXL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:44
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: 7.1 Hygienunderlägg engångs, ca 80x180 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:45
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: 7.2.1 ca 40x50 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:46
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: 7.2.2 ca 50x60 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:47
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: 7.2.3 Lakanskydd flergång utan halkskydd, med bäddflikar, ca 80x190 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:48
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: 8.1.1 Torr kateter utan glideffekt 20-40 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:49
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: 8.1.2 Torr hydrofil kateter med glideffekt vid tillförande av vatten 15-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:50
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: 8.1.3 Förfylld hydrofil kateter med glideffekt, med vätska 15-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:51
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: 8.1.4 Förfylld hydrofil kateter med glideffekt, i vätska 15-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:52
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: 8.1.5 Förfylld hydrofil kateter i diskret förpackning, i vätska 6-35 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:53
Del (anbudsområde): LOT-0054
Titel: 8.1.6 Förfylld hydrofil kateter i diskret förpackning, med vätska 15-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:54
Del (anbudsområde): LOT-0055
Titel: 8.2.1 Torr hydrofil kateter med glideffekt vid tillförande av vatten 35-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:55
Del (anbudsområde): LOT-0056
Titel: 8.2.2 Förfylld hydrofil kateter med glideffekt, i vätska, 35-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:56
Del (anbudsområde): LOT-0057
Titel: 8.2.3 Förfylld hydrofil kateter med glideffekt, med vätska, 35-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:57
Del (anbudsområde): LOT-0058
Titel: 8.2.4 Förfylld hydrofil kateter i diskret förpackning, i vätska, 35-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:58
Del (anbudsområde): LOT-0059
Titel: 8.3 Dilatationskateter 35-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:59
Del (anbudsområde): LOT-0060
Titel: 8.4.1 Torr hydrofil kateter med glideffekt vid tillförande av vatten 35-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:60
Del (anbudsområde): LOT-0061
Titel: 8.4.2 Förfylld hydrofil kateter med glideffekt, med vätska 35-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:61
Del (anbudsområde): LOT-0062
Titel: 8.4.3 Förfylld hydrofil kateter med glideffekt, i vätska 35-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:62
Del (anbudsområde): LOT-0063
Titel: 8.4.4 Förfylld hydrofil kateter i diskret förpackning med glideffekt, i vätska 35-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:63
Del (anbudsområde): LOT-0064
Titel: 8.5 Tillbehör till tappningskateter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:64
Del (anbudsområde): LOT-0065
Titel: 8.5.1 Tillbehör till tappningskateter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:65
Del (anbudsområde): LOT-0066
Titel: 9.1.1 Silikonkateter utan hydrogel yta, 20-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:66
Del (anbudsområde): LOT-0067
Titel: 9.1.2 Silikonkateter med hydrogel yta, 20-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:67
Del (anbudsområde): LOT-0068
Titel: 9.1.3 Silikonkateter med förfylld/bipackad spruta 20-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:68
Del (anbudsområde): LOT-0069
Titel: 9.1.4 Latex kateter med hydrogel yta 20-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:69
Del (anbudsområde): LOT-0070
Titel: 9.1.5 Silikonkateter med förfylld/bipackad spruta 30-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:70
Del (anbudsområde): LOT-0071
Titel: 9.2.1 Kateterventil
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:71
Del (anbudsområde): LOT-0072
Titel: 10.1 Med häftfunktion och applikator, latexfri
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:72
Del (anbudsområde): LOT-0073
Titel: 10.2 Med häftfunktion, latexfri med extra bred häftyta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:73
Del (anbudsområde): LOT-0074
Titel: 10.3 I resförpackning med häftfunktion, latexfri
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:74
Del (anbudsområde): LOT-0075
Titel: 11.1 Engångs, 1500-2000 ml, (ej tömbar). Slanglängd ca 110-140 cm, fast konnektor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:75
Del (anbudsområde): LOT-0076
Titel: 11.2 Flergångs (tömbar), max 350 ml. Slangläng ca 30 cm, avklippningsbar lös konnektor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:76
Del (anbudsområde): LOT-0077
Titel: 11.3.1 Slanglängd ca 25 - 30 cm, fast konnektor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:77
Del (anbudsområde): LOT-0078
Titel: 11.3.2 Slanglängd ca 30-50 avklippningsbar, lös konnektor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:78
Del (anbudsområde): LOT-0079
Titel: 11.3.3 Slanglängd 6 - 10 cm, fast konnektor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:79
Del (anbudsområde): LOT-0080
Titel: 11.4 Flergångs (tömbar) 750 ml - 1000 ml. Slanglängs ca 50 cm, lös konnektor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:80
Del (anbudsområde): LOT-0081
Titel: 11.5.1 Slanglängd ca 90 cm, lös konnektor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:81
Del (anbudsområde): LOT-0082
Titel: 11.5.2 Slanglängd ca 90 cm, fast konnektor, T-kran
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:82
Del (anbudsområde): LOT-0083
Titel: 11.6 Flerkammarpåse, flergångs (tömbar). 500-800 ml, lös konnektor, 50-80 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:83
Del (anbudsområde): LOT-0084
Titel: 11.7.1 Benfixering med midjebälte till urinpåsar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:84
Del (anbudsområde): LOT-0085
Titel: 11.7.2 Benfixering med ficka, för höger och vänster ben
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:85
Del (anbudsområde): LOT-0086
Titel: 11.7.3 Benfixering vikbar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:86
Del (anbudsområde): LOT-0087
Titel: 11.7.4 Fixeringsband, med kardborreband, tvättbara, (textilliknande material)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:87
Del (anbudsområde): LOT-0088
Titel: 11.7.5 Fixeringsband med knappar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:88
Del (anbudsområde): LOT-0089
Titel: 11.7.6 Hållare för urinuppsamlingspåse, sängmodell ej kroppsburen, påshängare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:89
Del (anbudsområde): LOT-0090
Titel: 12.1 Hjälpmedel för att förhindra ofrivilligt utsläpp av avföring
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:90
Del (anbudsområde): LOT-0091
Titel: 12.2 Hjälpmedel för att förhindra urinläckage, uretrasstöd/-båge, ENGÅNGS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:91
Del (anbudsområde): LOT-0092
Titel: 12.3 Hjälpmedel för att förhindra urinläckage, uretrasstöd/-båge FLERGÅNGS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:92
Del (anbudsområde): LOT-0093
Titel: 12.4.1 Vattenlavemang, (mini med kona)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:93
Del (anbudsområde): LOT-0094
Titel: 12.4.2 Vattenlavemang (större volym vatten) Transanalirrigation/manuell enhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:94
Del (anbudsområde): LOT-0095
Titel: 12.4.3 Vattenlavemang (större vatten volym) Transanalirrigation/digital enhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:95
Del (anbudsområde): LOT-0096
Titel: 12.5 Tillbehör till offererade hjälpmedel för tarmsköljning, vattenlavemang (större vatten volym)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:96
Del (anbudsområde): LOT-0097
Titel: 8.4.5 Förfylld hydrofil kateter i diskret förpackning med glideffekt, med vätska 35-45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94129:Lot:97