191352-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Telekommunikationstjänster – Kommunikation som tjänst samt Operatörstjänster för fast- och mobiltelefoni.
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKommunikation som tjänst samt Operatörstjänster för fast- och mobiltelefoni.
BeskrivningÖresundskraft avser att upphandla Kommunikation som tjänst (Contact center, växelfunktioner mm) samt Operatörstjänster för fast- och mobiltelefoni. Upphandlingen omfattar följande:Kontaktcenter· 55 agenter· Flera kanaler: Samtal, mejl, chatt, sociala medier mm· Dialer: Lösningar för automatisk uppringning av kontakter.· Inspelning: Kapabilitet att spela in samtal för kvalitetskontroll och uppföljning.· Integrationer: CRM, Teams, WFM-system samt kunduppföljningssystem mmVäxeltjänster· 500 anknytningar· Molnbaserad växel: Med jämförbar funktionalitet som i följande exempel:· Telia Touchpoint Plus· Tele2 Växel· Telenor One X växelOperatörstjänster· Mobiltäckning som motsvarar våra högt ställda krav.· Mobila anknytningar, Fristående mobilabonnemang, Mobila bredband, Telematik mm· Fast telefoniInomhustäckning· Lösningar för att säkerställa god mobiltäckning inomhus i våra lokaler
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95501:Lot:1