Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal rekryteringssystem II
Referensnummer: VMKF-U 2020.37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling görs i eget namn av Västra Mälardalens Kommunalförbund vilka agerar inköpscentral för sina medlemskommuner, bolag och förbund. Uppdraget innebär att för avropsberättigade myndigheters räkning implementera och tillhandahålla ett webbaserat rekryteringsverktyg. Lösningen upphandlas som webbaserat rekryteringssystem. I följande text benämns det som system. Offererat system ska vara en molntjänst: Software as a service (SaaS).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48510000 Programvara för kommunikation, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen