191355-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stora Torget Uppsala - gestaltning och projektering
Referensnummer: GSN-2020-00438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun har för avsikt att upphandla landskapsarkitekt- och ingenjörstjänster inför framtagande av handlingar för kommande ombyggnad av Stora torget i Uppsala.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen