191401-2021 - ResultatSverige-Karlskrona: Ambulanser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulansfordon 2021
Referensnummer: 2020/02458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av högst fjorton (14) st. ambulansfordon av typ B inklusive erforderlig utrustning, dokumentation, handhavande- och teknisk utbildning, till ambulansenheterna vid Blekingesjukhuset i Karlskrona och Karlshamn. Därutöver ingår optioner om köp av byggmöten, ytterligare erforderliga utrustningar samt avtal om offererade fordons service och underhåll, samtliga för avrop inom fyra (4) år från avtalets ikraftträdande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen