191404-2021 - ResultatSverige-Örebro: Produkter för catering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matportionsformar och förslutningsmaskiner
Referensnummer: Ks 1484/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39222000 Produkter för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Intresserade anbudsgivare inbjuds att lämna anbud på upphandlande myndigheters behov av matportionsformar och förslutningsmaskiner. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten. Avtalsperiodens längd är fyra år från och med 1.3.2021. Uppskattad volym under avtalsperioden är ca 10 400 000 SEK. Ramavtalets maximala takvolym: 13 000 000 SEK.
Upphandlande myndigheter:
Arboga kommun 212000-2122
Askersunds kommun 212000-1983
Hallsbergs kommun 212000-1926
Hällefors kommun 212000-1942
Karlskoga kommun 212000-1991
Kumla kommun 212000-1975
Kungsörs kommun 2120 00-2056
Köpings kommun 212000-2114
Lekebergs kommun 212000-2981
Lindesbergs kommun 212000-2015
Ljusnarsbergs kommun 212000-1959
Nora kommun 212000-2007
Surahammars kommun 212000-2031
Örebro kommun 212000-1967
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39222100 Engångsartiklar för catering, 39310000 Cateringutrustning, 42210000 Maskinell utrustning för livsmedels-, dryckes- och tobaksberedning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning och omfattning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad leverantör) inbjuds att lämna anbud till nedanstående upphandlande myndigheters (nedan kallad UM) behov av matportionsformar och förslutningsmaskiner. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun är dock en UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal. Mer information om UM finns att läsa på respektive kommuns hemsida.
Ramavtalet omfattar matportionsformar och förslutningsmaskiner. Avtalsperiodens längd är fyra år från och med 1.3.2021. Uppskattad volym under avtalsperioden är ca 10 400 000 SEK. Se volym per kommun i tabellen nedan. Angivna volymer baseras på 2019 års inköpsstatistik. Ramavtalets maximala takvolym: 13 000 000 SEK.
Organisationsnummer:
Inköpsvolym per år
Arboga kommun
212000-2122
62 000 SEK
Askersunds kommun
212000-1983
83 000 SEK
Hallsbergs kommun
212000-1926
92 000 SEK
Hällefors kommun
212000-1942
Karlskoga kommun
212000-1991
372 000 SEK
Kumla kommun
212000-1975
131 000 SEK
Kungsörs kommun
2120 00-2056
110 000 SEK
Köpings kommun
212000-2114
500 000 SEK
Lekebergs kommun
212000-2981
43 000 SEK
Lindesbergs kommun
212000-2015
417 000 SEK
Ljusnarsbergs kommun
212000-1959
54 000 SEK
Nora kommun
212000-2007
178 000 SEK
Surahammars kommun
212000-2031
Örebro kommun
212000-1967
485 000 SEK