191409-2021 - ResultatSverige-Kristianstad: Medel vid ögonsjukdomar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ögonläkemedel inkl. VEGF-hämmare
Referensnummer: 2020-O000900
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33662100 Medel vid ögonsjukdomar
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna upphandling ingår rekvisitionsläkemedel. Upphandlingen avser inköp av läkemedel för successiva leveranser efter avrop från Region Skåne och Region Blekinge, samt för andra juridiska personer där Region Skåne och Region Blekinge har ett dominerande ägarinflytande, samt de förvaltningar eller vårdgivare som är offentligt finansierade med vilka regionerna har avtal med samt betalningsansvar för.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen