191431-2018 - ResultatSverige-Halmstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för Cytostatika mm (ATC-kod L01,L04) och Kalciumfolinat (ATC-kod V03AF03)
Referensnummer: DNRGS170322
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Region Hallands behov av cytostatika m.m. Med detta avses läkemedel som rekvireras av sjukvårdspersonal inom region och kommun eller hos privata vårdgivare med vilka regionen har avtal och där regionen har betalningsansvaret.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen