Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av arbetskläder
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyra av arbetskläder i utbytessystem inklusive tvätt, lagning med mera för Östhammars kommun med verksamhet inom vård och omsorg huvudsakligen.
Eventuellt kan ytterligare verksamheter komma att ingå om parterna är överens om detta.
Målsättningen är att tillse att personalen inom de olika verksamheterna har en enhetlig neutral klädsel inom respektive personalkategori.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 33199000 Sjukvårdskläder, 50830000 Lagning av kläder och textilier, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen