191439-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av förorenade massor F.d. Torsö sågverk, Mariestad kommun
Referensnummer: 34244-765/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en avfallsmottagningstjänst, för omhändertagande av de förorenade uppgrävda massor som uppstår vid genomförande av saneringsåtgärd. Avfall ska omhändertas vid godkänd anläggning för behandling och deponering beroende på avfallets innehåll. Transport av massor kommer att handlas upp inom ramen för kommande schaktentreprenad, och ingår därför inte i föreliggande uppdrag.
Ytterligare information om upphandlingen framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter, 90500000 Avfallstjänster, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 90522200 Disponering av kontaminerad jord, 90523000 Deponering av giftigt avfall utom radioaktivt avfall och kontaminerad jord, 90732000 Tjänster avseende jordföroreningar, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen