19150-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Skatterådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom Global Mobility
Referensnummer: C 2020-0155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79221000 Skatterådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Internationalisering är en viktig del för Chalmers och internationella personalförflyttningar (Global Mobility) är en prioriterad del i verksamheten. Chalmers har ett behov av att anlita externa resurser som stöd för att utföra skattekonsultation inom detta område.
Uppdraget omfattar konsultationstjänster inom skatt till såväl Stiftelsen Chalmers tekniska högskola och Chalmers tekniska högskola AB.
Kontraktsvärde
Beräknat värde under avtalsperioden är 8 000 000 kronor. Värde och volym är baserat på tidigare års statistik och kan komma att förändras beroende på behovet under avtalstiden. Det maximala värdet som kommer avropas under avtalsperioden är tolv miljoner kronor (12 000 000).
Köparen förbinder sig inte att avropa bestämt värde eller kvantitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen