191552-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel Bjurholm och Vindeln.
Referensnummer: VLL 2215-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser teknisk förvaltning, drift och underhåll av Västerbottens läns landstings externa lokaler, så som hälsocentraler, folktandvård, folkhögskola m.fl. i Vindeln och Bjurholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bjurholm
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77314000 Markskötsel, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vindeln
Del nr: 2