191559-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Grävning och schaktning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av Entreprenadmaskiner med förare till Gävle Energi AB 2019
Referensnummer: 7538
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Följande maskinkoncept ingår i upphandlingen:
• 3,1 – 4 ton bandburen grävmaskin inklusive förare, transportfordon med växelflak och en förare/anläggare som ska kunna köra transportfordonet och samtidigt fungera som anläggare.
• 8,1 – 11 ton bandburen grävmaskin inklusive förare, transportfordon med växelflak och en förare/anläggare som ska kunna köra transportfordonet och samtidigt fungera som anläggare.
• 8,1 – 11 ton hjulstyrd hjulburen grävmaskin inklusive vagn med tipp inklusive förare och en anläggare.
• 11,1 – 13 ton hjulstyrd hjulburen grävmaskin inklusive vagn med tipp inklusive förare och en anläggare.
• 15,1 – 17 ton hjulstyrd hjulburen grävmaskin inklusive vagn med tipp inklusive förare och en anläggare.
• 17,1 – 20 ton hjulstyrd hjulburen grävmaskin inklusive förare och en anläggare samt vagn med tipp.
• 11 – 14 ton ramstyrd grävlastare inklusive förare och en anläggare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 115 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen