191560-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Övervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning.
Referensnummer: SBN 2017/23-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79714000 Övervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser parkeringsövervakning i kommunen.
För allmän platsmark inom kommunen har kommunen beslutat om övervakning enligt lagen om kommunal parkeringsövervakning (SFS 1987:24) samt för kommunens fastigheter enligt lag om kontrollavgift (SFS 1984:318).
En leverantör kommer att antas för uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712400 Parkeringstjänster, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen