191571-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Drift av dataanläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-drift Sollentunahem 2017.
Referensnummer: 17/00108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett helhetsåtagande för Sollentunahem gällande IT-drift enligt en rad tjänster som framgår av ansökningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72253100 Helpdesk-tjänster, 72300000 Datatjänster, 72317000 Datalagring, 72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72900000 Tjänster för säkerhetskopiering och katalogkonvertering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen