191581-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende tekniska konsulter.
Referensnummer: 2.2-1734-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av tekniska konsulttjänster inom fastighetsbranschen inom områdena:
— Uppdragsansvarig,
— Projektledare i form av hyresgästombud,
— Projektledare,
— Projekteringsledare,
— Byggledare.
För mer information om uppdragsomfattning se AUC.1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen