191604-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Anläggningsarbeten för värmeanläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konvertering av värmesystem Väsbyhemmet.
Referensnummer: KS/2017/296
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Att på totalentreprenad (ABT 06) utföra borrningsarbeten i mark (borrhål med kollektor-slangar anslutna till samlingsbrunnar) förlägga kulvert i mark, att i nuvarande pannrum installera erforderligt antal värmepumpar med tillhörande värmebärarackumulator-tankar, slingtankar, värmeväxlare, shuntar, pumpar, styr- och reglerutrustning m.m.
Att bygga om och anpassa värmeundercentralen i Kastanjegården (korttidsenheten) enligt detta förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331100 Installation av centralvärme
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen