191622-2023 - ResultatSverige-Karlskrona: Skyltar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informations och hänvisningsskyltar
Referensnummer: KS 2022/45527 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928472 Skyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kommunens huvudsakliga behov av hänvisningsskyltar för kommunens fastigheter.
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun org nr 212000-0829AB Karlskronahem 556114-6662Kruthusen Företagsfastigheter AB 556052-0438Blekinge Museum 835000-6113Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255
Bakgrund
Kommunen arbetar med att utveckla tillgängligheten och ett steg i det arbetet är skyltning. Kommunen har en grafisk profil över hur skyltar i kommunens offentliga lokaler/platser ska se ut för att vara tydliga och skapa igenkänning. Skyltar i kommunens byggnader kommer att bytas ut/sättas upp successivt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31523200 Permanenta informationsskyltar, 44423400 Skyltar och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen