191685-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: System- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster IT-stöd 2017.
Referensnummer: T2017-01532
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads trafikkontor avser att genomföra en ramavtalsupphandling för konsulttjänster inom IT-stöd.
Syftet är att förstärka Trafikkontorets IT-enhet med en intern, förvaltningsgemensam IT-stödfunktion, som komplement till den av staden outsourcade Servicedesken. Den interna IT-stödfunktionen hanterar i IT-beställningar, administrerar en telefonistödstjänst, hanterar felanmälningar för konferensrum och ger enklare rådgivning.
Leverantör ska kunna tillhandahålla en till 3 konsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen