19175-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för avlopp
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schakt och sjöförläggning av tryckavloppsledning Riddarfjärden
Referensnummer: Dnr:17MB1007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232400 Anläggningsarbeten för avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Schakt och förläggning av 2 st 1000 PE tryckspilledningar på totalt cirka 265 m på Norr Mälarstrand samt Söder Mälarstrand. Arbetet korsar intilliggande vägbanor och innebär öppning av kaj på båda sidor.
Förläggning av 50 m 200 PP spillvattenledning samt 45 meter 160 PE vattenledning.
Rivning av befintlig tryckspillvattenledning 1000 stål cirka 25 meter.
Delar av arbetet innebär trafikomläggningar av Norr Mälarstrand samt Söder Mälarstrand.
Sjöförläggning av 1000PE ca 2x600m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen