191756-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Programvara för dokumenthantering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem för IT-Center- Ludvika kommun
Referensnummer: GNU 2022/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48311000 Programvara för dokumenthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en molnbaserad systemlösning för ärendehantering över multipla domäner (AD)/IT-landskap med tillhörande förvaltning och support samt utveckling av befintlig och ny funktionalitet. Upphandlingen avser ett helhetsåtagande i den mening att systemleverantören under avtalsperioden förväntas bistå vid såväl införande som avveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48482000 Programvara för affärsunderrättelser, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen på uppdrag av ”IT-center”. IT-center styrs av en gemensam servicenämnd som ansvarar för IT- infrastrukturen i Ludvika och Smedjebackens kommunkoncerner.
Upphandlat ärendehanteringssystem upphandlas, och kommer att användas gemensamt inom bägge dessa kommunkoncerner.
Avtal kommer att skrivas på högst 10 år inkl. förlängningsoptioner och upphanldingens totala värde uppskattas till mellan: 5.000.000 till 6.000.000 SEK, utifrån antal användare/handläggare (ca. 50 st) och avtalsperiod.