191887-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Ramavtal CAD/BIM-tjänster inom förvaltning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal CAD/BIM-tjänster inom förvaltning
BeskrivningLocum avser anskaffa ett ramavtal som syftar till att stötta Locums förvaltningsavdelning internt med CAD/BIM-kompetens. Följande är exempel på uppdrag som kan avropas: - Georeferering av byggnadsmodeller - Laserskanning i och utanför byggnader - Objektmärkning av installationsmodeller - Utveckling av Revit-PlugIns - Utveckling av Dynamoscript - Validering av punktmoln mot modell Befattningar: - Specialist BIM-utvecklare - Programutvecklare - Fältskannare
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96204:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72210000 Programmering av programpaket, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72212000 Programmering av tillämpningsprogram, 72212320 Programvaruutvecklingstjänster för ritning och bildbehandling, 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72212321 Programvaruutvecklingstjänster för datorstödd konstruktion (CAD), 72212322 Programvaruutvecklingstjänster för grafik, 72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor