1919-2018 - ResultatSverige-Skellefteå: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Annonser - reklam och info
Referensnummer: UH-2017-180
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av annonsering - reklam och information som via en dagstidning ska nå ut till kommunens invånare. I upphandlingen ingår förutom Skellefteå kommun även Skellefteå Airport AB, Skellefteå Kraft AB, Skelleftebuss AB, och Skellefteå Museum AB.
Den samordnade annonsen publiceras en gång i veckan (lördagar), förutsatt att underlag finns. Annonserna levereras i färdigt annonsorginal (pdf-format), sidstorlek tabloid.
Annonseringstjänsten i tryckt lokal dagstidning omfattar samhällsinformation. Informationen kan t.e.x omfatta:
* Annonser om kommunal verksamhet/ utställningar med mera.
* Kallelser till sammanträden.
* Övrig annonsering som exempel annonsering av upphandlingar.
Kunden förbehåller sig rätten att annonsera i andra medier om behov att nå en specifik målgrupp finns.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen