192003-2022 - ResultatSverige-Simrishamn: Bensin
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel 2022
Referensnummer: SBN 2021/954
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09132000 Bensin
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kommunens behov av tankbilsleveranser av drivmedel enligt kvalitet:
•Bensin 98 oktan
•Diesel Mk1 : SS 15 54 35
1. Bensin med max 10 % etanolinblandning enligt drivmedelslagen.
2. Utan inblandning av FAME.
samt möjlighet för anbudsgivaren att lämna anbud på option på:
•HVO 100
•HVO 80 (när marknaden har tillgång)
för bruk inom beställarens verksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen, 09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet med upphandlingen är att säkra drivmedelstillgången på sjömacken i Simrishamns hamn.
Vid nyttjande av optionen ska det även finnas möjlighet att tillgodose beställarens behov av HVO 100 samt HVO 80 till beställarens verksamheter.
Volymer är beräknat till ca 30-70 m3 per avtalsår för drivmedel till sjömacken.
Ca 50-60 m3 per avtalsår är beräknat för HVO 100 och HVO 80 om optionens brukas.
Beställaren garanterar inga volymer.