192030-2018 - ResultatSverige-Umeå: Skötsel av trädgårdar och parker
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkdrift i Umeå Östra
Referensnummer: 17218
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar drift och skötsel av grönytor och parker Östra distriktet.
Arbeten som t.ex. ingår i uppdraget är vårrengöring, plantering, gödsling, ogräsbekämpning, putsning, bevattning, beskärning, städning, gräsklippning och slåtter, kantskärning, lövhantering, uppsättnings- och nedtagningsarbeten. Andra arbeten som omfattas av uppdraget är städning/tillsyn/reparationer av lekutrustning, staket samt tillsyn/rengöring av konstverk etc. Uppdraget innefattar även kontroll av hela området med avseende på risker för allmänheten, som t.ex. riskträd, lekutrustning, illegalt nyttjande av parkmark som t.ex. materialupplag, komposter, snöupplag, uppställning av fordon etc.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen