192057-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Drift avseende trafikkontorets cyberfysiska it-infrastruktur
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDrift avseende trafikkontorets cyberfysiska it-infrastruktur
BeskrivningUpphandlingen omfattar design, implementation och etablering av ny IT-infrastruktur, samt drift och förvaltning av trafikkontorets Cyberfysiska it-miljö samt en SOC -tjänst.
Intern identifierareT2025-03702
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72514000 Drift av dataanläggning, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareDrift avseende trafikkontorets cyberfysiska it-infrastruktur