192080-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonservice och reparationer
Referensnummer: UH-2021-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Service, besiktning och reparation av bilar och släpvagnar samt service av elbilar och maskiner inklusive. Uppdraget omfattar planering, projektering och genomförande. Där begreppet fordon tillämpas menas samtliga fordonskategorier som omfattas av avtalet, det vill säga bilar, släpvagnar, traktorer, elbilar och maskiner. Antalet fordon som omfattas av uppdraget kan komma att förändras under avtalstiden med anledning av försäljning respektive inköp. Nyanskaffade fordon omfattas av uppdraget först efter det att den av försäljaren lämnade garanti och/eller och tillhörande serviceavtal har löpt ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bil & släp Borensberg
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bil & släp ByggService
Del nr: 2
Bil & släp Charlottenborg
Del nr: 3
Bil & släp Centrum
Del nr: 4
Bil & släp Ekön
Del nr: 5
Bil & släp Huvudkontoret
Del nr: 6
Bil & släp Väster
Del nr: 7
Elbilar
Del nr: 8
Maskiner
Del nr: 9